התקנת מזגן מיני מרכזי – המדריך המלא ל-2022

מזגן מיני מרכזי עם תריס

מזגן מיני מרכזי מול מזגן עילי

מזגנים מיני מרכזיים הופכים פופולאריים יותר ויותר בעשור האחרון, והם משמשים בתור פתרון מיזוג אידיאלי עבור בתים פרטיים, משרדים, וכמובן גם מרכזים מסחריים. כיום, רבים מהמזגנים המיני מרכזיים מבוססים על טכנולוגיות מתקדמות (טכנולוגיית אינוורטר למשל), והם נחשבים סופר-חסכוניים ואמינים.

אחד ההבדלים המרכזיים בין המזגן המיני מרכזי לבין המזגן העילי הרגיל הוא בתהליך ההתקנה. התקנת מזגן מיני מרכזי נחשבת למלאכה מורכבת יותר שדורשת יותר זמן וגם הכנה מוקדמת ברוב המקרים. מהם השלבים המקדימים בתהליך ההתקנה? ובמה צריך להתחשב בעת ההתקנה בפועל?
כל המידע החשוב לפניכם.

מתי מומלץ להתקין מזגן מיני מרכזי?

אם אתם מעוניינים להתחדש במערכת מיזוג מיני מרכזית מומלץ יהיה לשלב את התקנת המזגן יחד עם שיפוץ של הבית. מדוע? ראשית, התקנת מזגן מיני מרכזי כחלק מהשיפוץ עשוי לחסוך לא מעט הוצאות בתהליך התקנת המזגן, כפי שמייד נראה.
כמו כן, אם השיפוץ מתוכנן כראוי, קל הרבה יותר לחבר את התשתית הישנה של המזגן לחדשה, ובמקרים רבים גם למנוע חציבה בקירות, הנמכה של תקרת גבס ועוד פרוצדורות שנלוות להתקנה. כך למשל, ייתכן והתעלות הקיימות מתאימות גם למערכת המיזוג החדשה, וגם את המיקום של יחידות המיזוג לא צריך לשנות.

עם זאת, עדיין רבים מאיתנו בוחרים להשתדרג במזגן מיני מרכזי מבלי לשפץ את הבית כולו. כמובן שהאופציה הזו אפשרית גם כן. בחירה במתקין מזגנים מקצוען ומומלץ יכולה לחסוך לכם כסף ומשאבים רבים וכמובן לאפשר לכם להנות ממערכת מיזוג אוויר מתקדמת ואיכותית יותר.

כל השלבים בדרך להתקנה של המזגן המיני מרכזי

סקירת חלל ההתקנה – לפני רכישת הדגם של המזגן, על המתקין לסקור את חלל העבודה ולהבין בדיוק למה הוא נדרש כדי לבצע התקנה מוצלחת. זהו השלב גם בו תינתן לכם הצעת מחיר על ההתקנה, כולל תוספות של עבודת גבס, צנרת, קדיחות וכן הלאה. את כל שלבי ההתקנה מומלץ לבצע אצל איש מקצוע אחד שיהיה אחראי על כל עבודות הגבס, הנחת הצנרת, מיקום המעבה ויתר השלבים.

התקנת המאייד והמעבה – המאייד הוא אחד החלקים הכי חשובים במזגן מיני מרכזי. את המאייד נהוג להתקין בדרך כלל במיקום מרכזי בבית, למשל באמבטיה או במסתור הכביסה, כדי לוודא פיזור אחיד של האוויר בכל החללים בבית. המאייד עצמו מתחבר לחדרים דרך תשתית של צנרת שרשורית (שרוולים) שהוכנה מראש ועוברת בתוך התקרה.

לעומת זאת, המעבה (ביחד עם המדחס) מהווים את היחידות החיצוניות שמותקנות מחוץ לבית. במידה והתקנת המזגן המיני מרכזי מתבצעת בקומה גבוהה ללא מעלית, תצטרכו להשתמש בשירותי מנוף כדי להתקין את המעבה.

הנמכת תקרה ועבודות גבס – כאמור, אם התקנת מזגן מיני מרכזי לא מתבצעת כחלק משיפוץ, ואם אין תשתית מוכנה, צריך להנמיך את התקרה לאחר ההתקנה של מערכת המיזוג.
עבודות גבס אלו מייקרות את תהליך ההתקנה (לרוב בכמה אלפי שקלים), אך זהו שלב הכרחי.

בדרך כלל, יש להנמיך את התקרה לעומק של כ-35-40 ס"מ כתלות בגודל המעבה של המזגן המיני מרכזי. בנוסף, יש להתחשב בגובה הניצבים של לוח הגבס עצמו.
לסיום, חשוב מאוד לבחור בבעל מקצוע אמין ומנוסה כדי שהעבודה תראה אסתטית והצנרת תוטמע בתקרה ולא תבחינו בה. ההמלצה היא להזמין את עבודות הגבס ואת ההתקנה עצמה מאותו ספק – כך תוכלו לחסוך לא מעט כסף בעת התקנת המזגן המיני מרכזי.

התקנת דאמפרים – כדי להנות ממערכת מיזוג אידיאלית, כיום נהוג להתקין גם דאמפרים כחלק מהתקנת מזגן מיני מרכזי. הדאמפרים עוזרים לשלוט בטמפרטורה בכל חלל, ומאפשרים ויסות יעיל וחכם של כניסת האוויר לכל אחד מהחדרים.

בנוסף, הדאמפרים אמנם מייקרים את עלות התקנת מזגן מיני מרכזי, אך לטווח הארוך עשויים לחסוך בעלויות החשמל ומונעות הפעלה שלו כשאין צורך בכך.

רגע לפני שאתם מפעילים את המזגן ונהנים ממערכת המיזוג החדשה, חשוב לבדוק עם המתקין לגבי האחריות על עבודת ההתקנה, וכמובן גם לבדוק במה כרוכה החלפה או תיקון של התשתית בעתיד.

 

דגשים לבחירת מזגן מיני מרכזי מתאים

כאמור, בחירת המזגן היא השלב המקדים לשלבי ההתקנה העיקריים שסקרנו, ואולי גם החשוב מכולם. על אף שיתר השלבים שסקרנו בתהליך התקנת מזגן מיני מרכזי מורכבים לביצוע – אין לכם סיבה מיוחדת לדאגה. במידה ובחרתם בבעלי מקצוע מיומנים ובמתקין מזגנים מומלץ ומנוסה, מלאכת ההתקנה תהפוך פשוטה ואתם בהחלט יכולים להיות רגועים לגבי התוצאה הסופית.

בניגוד לכך, בבואנו לבחור מזגן מיני מרכזי אנחו נדרשים בדרך כלל לבצע סקר שוק עצמאי ולבדוק מהו הדגם שיענה על הצרכים שלנו. המשימה הזו לא תמיד פשוטה, ובהחלט חשוב לשים לב למספר דגשים שיעשו לכם את החיים קלים יותר.

ראשית, חשוב להתאים את ההספק של המזגן לגודל החללים בבית. לדירת שלושה חדרים יספיק בדרך כלל מזגן 3 כ"ס, לדירות עם ארבעה חדרים מזגן 4 כ"ס, ולדירות גדולות או משרדים גדולים ההמלצה היא התקנת מזגן מיני מרכזי עם 5 כ"ס ומעלה.

בעת סקירת החלל הראשונית חשוב לבדוק אם יש חללים צרים מהרגיל שדורשים יחידות צרות יותר, וגם להתחשב בפן האסטתי – למשל אם אתם רוצים להתקין תריסים דקורטיביים צריך לתכנן זאת מראש.

לסיום, ההמלצה היא לרכוש מזגן מיני מרכזי עם דירוג אנרגטי גבוה – זה יעזור לכם לחסוך בהוצאות החשמל החודשיות.