התקנת מזגן בחדר השינה – כל מה שצריך לדעת להתקנה מוצלחת

חדר שינה עם מזגן

חדר השינה הוא המקדש הפרטי של כל אחד מאיתנו, החלל האינטימי והשקט בו אנו מתחילים ומסיימים כל יום. מלבד זאת, מה שאולי מייחד יותר מכל את השהות שלנו בחדר השינה היא העובדה שכל אדם מבלה בממוצע כשליש מחייו בשינה.

איך יוצרים מרחב רגוע ושקט בחלל שאנחנו מבלים בו בממוצע 8 שעות בכל יום? מתחילים בהתקנה של מזגן איכותי. בחירה נכונה של מזגן לחדר שינה יכולה להפוך את חווית השינה שלכם לנעימה הרבה יותר.

שינה טובה מתחילה בבחירה נכונה של המזגן

ריכזנו עבורכם את הטיפים העיקריים שיעזרו לכם לבחור בצורה חכמה את המזגן בחדר השינה:

מיקום המזגן: למיקום של המזגן בחדר השינה חשיבות מרכזית. מיקום נכון של המזגן מאפשר פיזור אחיד של האוויר בכל החלל, מונע בזבוז אנרגיה, ומבטיח לכם עבודת מזגן יעילה וחסכונית.
כדי לנצל את המזגן באופן מקסימלי מומלץ להתקין אותו מעל דלת הכניסה – זה מאפשר פיזור אחיד של האוויר, וגם מאפשר לכם לנצל את השטח של יתר הקירות לטובת ארונות קיר, מראות וריהוט אחר.
בכל מקרה, מומלץ להימנע מהתקנה של המזגן ליד חלונות. על מנת לבחור את המיקום המתאים ביותר, מומלץ להתייעץ עם מתקין המזגנים שלכם לפני ההתקנה.

התאמת תפוקת הקירור לגודל חדר השינה: את תפוקת הקירור של המזגן יש לבחור בהתאם לגודל החלל. כשאתם מתחשבים בגודל החלל יש לקחת בחשבון גם את גובה התקרה ולא רק את מידות האורך והרוחב שלו.
באופן כללי, בחדרי שינה קטנים (עד 15 מ"ר) אפשר בהחלט להתקין מזגן 1 כ"ס. לחדרי שינה בינוניים מומלץ לרכוש מזגן של 2 כ"ס, ואם מדובר בחדרי שינה גדולים מאוד כדאי לרכוש מזגן של 3 כ"ס ומעלה.

זכרו שמזגנים עם תפוקות קירור גבוהות יכולים לצרוך המון חשמל, ובכל מקרה רוב חדרי השינה הם חללים אינטימיים וקטנים יחסית, לכן לא כדאי למהר ולקנות מזגנים מאסיביים מדי.

נטרול ריחות וטיהור אוויר: כדי להנות משינה רציפה ונעימה מומלץ לבחור במזגן מתקדם שישדרג את איכות השינה שלכם. כיום, מזגנים רבים מגיעים עם פונקציות של ניקוי עצמי, נטרול ריחות, וטיהור אוויר מחלקיקי אבק או מזיקים אחרים.

בנוסף לכל אלו, בבחירת מזגן לחדר השינה רצוי להתאים את המזגן למיקום הגיאוגרפי, להתחשב במספר הנפשות בחלל, וכמובן לרכוש אחריות על המזגן עצמו וגם על ההתקנה.

 

איך תוודאו שהמזגן המותקן מספיק שקט?

הגענו לנקודה שמטרידה רבים מאיתנו. מתקין המזגנים סיים את עבודתו, ולאחר מספר שעות אתם מגלים להפתעתכם שהמזגן מרעיש ולא מאפשר לכם לישון כמו שצריך.
נתחיל מכך שבעיות כאלו עשויות לצוץ מפעם לפעם. עם זאת, אין סיבה להילחץ מאחר ובדרך כלל הפתרון למזגן מרעיש בחדר השינה הוא די פשוט. (קיראו עוד על טיפול במזגן מרעיש בחדר!)

מה יכול לגרום לרעשים טורדניים מהמזגן? אבק ולכלוך שמצטברים על הפילטרים או הרכבה לא נכונה שלהם יכולים לגרום לחריקות ורשרושים, סגירה לא טובה של הפאנל של המזגן, בלאי של המאיץ (החלק הפנימי של המפוח) ולעיתים גם עבודה בלחצי דחיסה גבוהים מדי (בעת פעולת החימום של המזגן).

כדי להבטיח לעצמכם שינה שקטה חשוב קודם כל להקפיד על תחזוקה נכונה וניקיון של המזגן מדי פעם. אם הבלאי של המזגן מחייב תיקון מהותי של אחד מהרכיבים המרעישים, מומלץ לשקול קניה של מזגן חדש ושקט יותר.

ולסיום, לאחר שמתקין המזגנים סיים את עבודתו הפעילו את המזגן למספר שעות כדי לוודא שההתקנה בוצעה כהלכה והמזגן לא מרעיש. במידה והרעש לא פוסק תוכלו להפעיל את האחריות על המזגן.

איך מתבצעת התקנה של מזגן בחדר השינה?

התקנה של מזגן בחדר השינה אינה שונה באופן מהותי מכל התקנה רגילה של מזגן. אם מדובר במערכת מיזוג מיני מרכזית, תשתית המיזוג הוכנה מראש וכחלק ממנה גם פתחי האוורור שמגיעים לחדר השינה.

במידה ורכשתם מזגן עילי, יש לבחור תחילה את המיקום של המזגן לפי המלצתו של מתקין המזגנים. מדוע חשוב להסתמך על המתקין? מתקין מזגנים מקצועי ומומלץ ידע לבחור את הנקודה האופטימלית בה יעילות הקירור והחימום תהיינה מקסימליות. בסיום שלב זה ודאו כי יש לכם אחריות על עבודת ההתקנה.

בשלב הבא יש להתקין את המעבה והמדחס: המעבה על דופן הקיר (המיקום ייבחר על ידי המתקין כדי לנצל את יעילות המזגן באופן מקסימלי), והמדחס (המנוע של המזגן) בחלקו החיצוני של חדר השינה קרוב ליחידה הפנימית.
חשוב לבחור מתקין מזגנים אמין ומקצועי – ההתקנה של המדחס על הקיר החיצוני צריכה להיעשות באופן בטוח כדי שיישאר יציב על גבי המתקן שלו. (קיראו עוד על שמירה על מדחס תקין מתקלות)

הגענו לשלב בו היחידה הפנימית מתחברת ליחידה החיצונית. מתקין המזגנים אחראי על חיבור צנרת החימום והקירור, כבלי החשמל שמזינים את המזגן, וכמובן צנרת הניקוז. חשוב לוודא שעבודות האיטום והקידוח נעשות בצורה תקינה כדי למנוע חדירת אבק ולכלוך.
במקרים מסוימים יהיה צורך בצנרת נוספת או בקידוח מסובך יותר (קיר בטון למשל) ועל כך תתבקשו לשלם תוספת במחיר. בכל אופן, חשוב לוודא את כל עלויות ההתקנה מראש עם מתקין המזגנים שלכם.

לסיום, לפני כל התקנה של מזגן חשוב לוודא שלמתקין המזגנים שלכם תעודת חשמלאי מוסמך, ושהמזגן בחדר השינה מותקן בצורה מקצועית. זאת כדי למנוע מצבים מסכני חיים כמו התחשמלות.