התקנת מזגן אינוורטר ב-2022

התקנת אינוורטר

מזגנים ביתיים המבוססים על טכנולוגיית אינוורטר מובילים כבר לא מעט שנים את מהפיכת מיזוג האוויר הנוכחית. מאז יצאה לאוויר העולם הספיקה הטכנולוגיה המתקדמת לנפץ לא מעט מיתוסים בנוגע ליעילות ולאיכות של מערכות מיזוג האוויר, ועל הדרך גם לשדרג את איכות החיים של מיליוני משתמשים ברחבי העולם.

כיום, מובילים מזגני אינוורטר את מצעדי הדירוגים ברחבי העולם והפכו לפופולאריים ביותר. ולמרות שהם עולים על המזגן הרגיל כמעט בכל פרמטר אפשרי, עדיין ההתקנה שלהם נחשבת קלה יחסית. באופן עקרוני, כיום נחשבת התקנת מזגן אינוורטר לקלה ומהירה (אם אכן נעשית על ידי מתקין מזגנים מוסמך ומיומן).

לפני שנבין מה בעצם כוללת התקנת מזגן אינוורטר, ולמה חשוב לשים לב לפני שמזמינים את מתקין המזגנים, חשוב להבין מה המשמעות של טכנולוגית אינוורטר.

מזגני אינוורטר – עבודה שקטה, יעילה וחסכונית

טכנולוגית אינוורטר מבוססת עבודה רציפה של המדחס (או יחידת ההנעה החיצונית של המזגן אם תרצו). זאת להבדיל מהמזגנים הקלאסיים שעובדים בשיטת On/Off – כאשר המזגן מגיע לטמפרטורת היעד, המדחס מפסיק להזרים קרר בצנרת עד אשר הטפ' בחלל עולה שוב ב- 2 מעלות, המדחס שוב חוזר לעבודה, וחוזר חלילה. מהו היתרון המרכזי של מזגני אינוורטר? כפי שכנראה כבר 

הצלחתם להבין מבין השורות, העבודה הרציפה מאפשרת להגדיל באופן ניכר את היעילות ותפוקות הקירור (והחימום) של המזגן, ועל הדרך גם לחסוך באופן משמעותי בהוצאות החשמל החודשיות.

כמו כן, העבודה הרציפה של המזגן מקטינה את הבלאי של המדחס, וגם מאפשרת למשתמש להנות ממערכת מיזוג אוויר מתקדמת שמתאימה באופן דינאמי את התפוקות בהתאם לטמפרטורת הסביבה.

מלבד זאת, מזגני אינוורטר מכילים את אותם הרכיבים העיקריים שיש לכל מזגן אחר – יחידה חיצונית, יחידה פנימית וצנרת ולהובלת נוזל הקירור.

לכן, אין פלא שהתקנת מזגן אינוורטר לא שונה באופן מהותי מההתקנה של המזגן הקלאסי.

ההסתייגות תהיה כמובן במקרים בהם מדובר במזגני מולטי אינוורטר, או מזגנים בטכנולוגיית VRF למשל בהם התקנת מזגן אינוורטר תהיה מורכבת יותר. 

איך מתבצעת התקנת מזגן אינוורטר

כמו בהתקנה של מזגנים רגילים השלב המקדים יהיה בחירת המיקום של המזגן. לצורך הבחירה הנכונה של מיקום המזגן (בהתחשב בפתחים, כיווני אוויר וכן הלאה…) ניתן להיעזר במתקין מזגנים.

לאחר מכן יעבור המתקין להצבת היחידה החיצונית (המדחס) והיחידה הפנימית (המאייד) בהתאם למיקום הנבחר. את המעבה יש להתקין במקומות שאינם מוסתרים על ידי צמחייה ואינם קרובים לחפצים שיכולים להסב נזק למנוע בעת פעולת המזגן.

השלב האחרון כולל את העברת הצנרת וכבלי החשמל והתקנת צינור ניקוז. לצורך כך יש לבחון מראש את המעבר המתאים לצנרת שיאפשר עבודה בטוחה ותקינה של המזגן. 

הקידוח יבוצע בשיפוע כלפי חוץ על מנת למנוע חדירת מים לתוך המבנה. לבסוף, יש לוודא כי הצנרת החיצונית הותקנה בצורה קשתית ומדויקת על מנת למנוע נזילות מים.

התקנת מזגן מולטי אינוורטר

בניגוד למזגני אינוורטר המכילים יחידה חיצונית ופנימית אחת, מזגני המולטי מאפשרים שליטה על מספר רב של יחידות מיזוג פנימיות. היתרון המרכזי של מזגני המולטי הוא ביכולת של יחידה חיצונית אחת לפקד על מספר יחידות פנימיות. כך נשמרת טמפרטורה אחידה ויציבה ללא שימוש מיותר ומסורבל במספר רב של יחידות חיצונית.

ומה בנוגע להתקנה? התקנת מזגן אינוורטר מהסוג הזה אכן מורכבת יותר ובהתאם תעלה מעט יותר. עם זאת, בסופו של דבר נזכה במערכת מיזוג איכותית וחסכונית הרבה יותר. מאחר והיחידות הפנימיות מחוברות כולן ליחידה חיצונית מרכזית, בדרך כלל ההתקנה תכלול הכנת תשתית של צנרת שעוברת דרך תעלות בתקרה / רצפה לחדרים.